terakkisanat

Terakki Vakfı Sanat Galerisi, 20 – 24 Aralık 2006 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bu sene ilki gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda Cem Sağbil’in  eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının bir düzenleme tadında kurguladığı bu standında 9 adet henüz görülmemiş eserini sergileyecektir. Bu sergide, daha çok sertlik, yoğunluk ve ince bir ironi hakimdir.

Fuarda sergilenen eserlerden 3 tanesi, büyük formatlı, karışık teknik çalışılmış, bütün içindeki karşıtlığı sembolize eden resimden oluşmaktadır. Diğer 5 eseri, bronz ve cam ikilisinin ortaklaşa uyumuyla oluşturulmuş, tema olarak, hayatın baskılarının sembolize edildiği heykel çalışmalarıdır. Son olarak dünyayı simgelediği varsayılan 1.30 m. Çapında, üzerinde 9 adet figürün bulunduğu cam bir küre bulunmaktadır.

Sanatçı 1958 yılında Zonguldak Kandilli'de doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde İç Mimarlık ve Endüstri Tasarımı okudu. 1981'de girdiği Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi, Prof. U. Gunther’in yönettiği Seramik ve Heykel Bölümü’nü, 1988 yılında Prof. G. Spanulo eşliğinde tamamladı. İlk atölyesini Stuttgart’ta kurdu ve “Kolping Haus, Volkshochschule, Jugendhauser”de özel sanat ve seramik dersleri vermeye başladı. Stuttgart Üniversitesi’nde aldığı mimarlık dersleri sonrasında, 1984 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde mimar Hasan Fatty’nin teknolojisini uygulayarak, Alman mimar ve sanatçıların katkısı ile “Doğal Kerpiç Evler” seminerini gerçekleştirdi.

Çini ve yağlı boya resim, ağaç, seramik, metal vb. malzemelerin yanı sıra ağırlıklı olarak bronz heykel çalışmalarına başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sergi açan ve karma sergilere katılan sanatçı, çalışmalarını Stuttgart, İzmir ve İstanbul’da sürdürüyor.

Sağbil daha önceki yıllarda yapmış olduğu, kendi yorumuyla, daha cicili bicili çalışmalarına nazaran, coşkunun, değişime olan özlemin ve bunun için gereken çaba ve mücadelenin çıkış noktası olarak ele alındığı bu sergisinde sanatsever izleyicilerine sevgilerini sunmaktadır.

 
gallery thumbnail gallery thumbnail gallery thumbnail gallery thumbnail
ts06-cs 001 ts06-cs 002 ts06-cs 003 ts06-cs 004
gallery thumbnail gallery thumbnail gallery thumbnail gallery thumbnail
ts06-cs 005
gallery thumbnail
ts06-cs 009