Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

(Samsun/Terme 1950 – İstanbul 2003)
İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü 1974 yılında derece ile bitirdi. Çağdaş Türk resminin ustalarından Selahattin Taran’ın öğrencisi oldu.1974 yılında Erzurum’da öğretmenliğe başlayan Ekiz, 1979 yılında çok arzu ettiği İDGSA girdi, Yüksek Resim Bölümü Özdemir Altan ve Devrim Erbil atölyelerinden1982 yılında mezun oldu.

Ekspresyonist akımı benimsemiş olan bohem ruhlu sanatçı, resimlerinden sıkça söz ettirdiği kadar, filozof ve gladyatör yaşamıyla veya başka bir deyişle “Rafetçe” olaylarıyla da anıldı. Özellikle estetik değerlerden yoksun yapıtlarıyla var olmak için çeşitli lobilerin desteğiyle kendilerine yer edinmeye çalışanlardan, çıkarcılardan, bencillerden, yalan-dolanla toplumda kabul görenlerden hep nefret etti, her zaman mücadele etti. Sanatını; “Tuval benim için, yerkürenin kendisidir. Toprağını didikleme, ışığında onu yıkamak, havasıyla can katmak sevdasıdır. İri bir karınca gibi, hep onu bilgelik ışığında, düşlerle ve gerçekle oluşturur, taşırım geleceğe.” şeklinde ifade etti.

1986 yılında açtığı ilk sergisini daha sonra İstanbul ve Ankara’da açtığı diğer sergiler izledi. 1972 yılından 1985 yılına kadar pek çok ödül kazandı. Bu tarihten sonra yarışmalara katılmama kararı aldı. Toplu yapıtlarıyla “Ekizler Sanat Olayı” adlı açılan bir başka sergide, annesi Esma Ekiz, heykeltraş ağabeyleri Metin Ekiz ve Rahmi Ekiz’in de eserleri yer aldı.

Her zaman evi olmasına rağmen, hayatı boyunca daima atölyelerinde yaşamayı tercih etti. İlk atölyesini kurduğu Kadıköy’den sonra, Beyoğlu, Ortaköy, Hisarüstü, Tünel’de yaşadı. 1990 yılında İstanbul’u terk eti ve Samsun’a yerleşti. Kısa zamanda sıkılarak Bodrum’a, daha sonra Datça’ya gitti. Yine sıkılan Ekiz bu sefer yurt dışına İsveç/Stocholm’e yerleşti. Buradan da Azerbaycan Bakü’ye gitti. 1994 yılında özlediği ülkesine dönerek Assos’a yerleşti. Gittiği her şehirde yüzlerce eser üretti, sergiler açtı. 1997 yılında geri döndüğü İstanbul’da, Kuzguncuk semtine yerleşti, Assos’un Bektaşi köyündeki bağını hiç koparmadı.

1997 yılından sonra da yapıtlarını sergilemeyi ret eden Rafet Ekiz,  2003 yılında Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nin teklifini kabul ederek muhteşem bir sergi açtı ve aynı yıl Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması Fuarına yine aynı galeri ile katılma kararı aldı. Temmuz 2003 ayında umulmadık bir trafik kazası ile 53 yaşında hayata veda eden sanatçının eserleri, fuarda maalesef onsuz sergilendi.

Sanatının öykündüğü bu upuzun yılların kültür gezgini, son mohikandı, ateş suyuna tapardı. O resmini, resmi O’nu biçimlendirip evrenselleştirmişti.

 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player