Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

(Kars 1956)
Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'ndan 1974 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren resim ve edebiyat konularına büyük ilgi duyarak, çok çeşitli gazete, haber ajansları, dergilerde haber yazdı, çeşitli televizyon kanalları için dış haberler ve röportajlar hazırladı. Amerika’da, Anadolu Ajans’ın Chicago temsilciği yaptığı görevinden 2004 yılında istifa ederek sanat çalışmalarına ağırlık vermeye karar verdi.

1980 yılından beri Amerika' nın Chicago kentinde sanat çalışmalarını sürdüren Yücel Dönmez,  Amerika' da sanat literatürüne girerek sanat tarihinde yer aldı. Chicago’nun Millenium Parkında 1993 yılında gerçekleştirdiği ‘Kar Resmi Projesi’ sanatçıya ‘Outdoor Sanat Ödülü’ nü kazandırdı. 2000 yılında Amerikan sanat tarihini yapılandıran ansiklopedilerden biri olan ‘Who is who in American Art’ a kabul edildi. 2002 yılında ‘Biographical Encyclopedia of American Painters, Sculptors and Engravers of the’ ve ‘Devonport’s Art Referance’ adlı ansiklopedilere yer alan sanatçı, Amerikan sanat tarihinde kalıcı bir yer edinmiş oldu. Dönmez, İtalya’da ünlü ‘FlashArt’ sanat dergisi tarafından her yıl yayınlanmakta olan, ‘Art Diary International’ adlı sanat referans kitabında, Chicago’dan yer verilen 63 sanatçı arasında gösterildi.

Geleneksel Türk sanatları olan ebru, hat, kaligrafi ve süsleme sanatından yola çıkarak kendi kültürü ile Batı’nın çağdaş sentezini ustaca yoğurarak yarattığı eserleri, sanat çevrelerinde; ‘Kendi öz kültüründen yola çıkarak Türk resmini çağdaş resim dünyasına kabul ettiren” 1970’lerde doğada yaptığı enstalasyon çalışmalarından yola çıkarak  ‘resmin inanılmaz tekniğini kullanan’ sanatçı diye anlatılır.

Yücel Dönmez’in geleneksel ‘cam altı’ çalışmalarından yola çıkarak geliştirdiği “çağdaş cam altı tekniğinde” ortaya koyduğu özgün üslubun, dünyada bir ilk olduğu kabul ediliyor.

2006 tarihinde faaliyete geçen Taksim-Kabataş Metro Feniküler hattının, Taksim istasyonuna yaptığı 7 metrekare çağdaş cam altı resmi ile dünyanın en büyük cam altı resmini gerçekleştirdi. Aynı alanda ayrıca 12 metrekarelik metal üzerine akrilik bir resim yapan Dönmez, 6 metrekarelik İstanbul’u simgeleyen dijital çalışmasıyla, Türkiye'de ilk kez ‘kamusal bir alana, taşınabilir nitelikte orijinal resimlerin’ konulmasına öncülük yapmış oldu.

Yılın altı ayını İstanbul'da geçiren sanatçı, ’Outdoor Sanat Ödülü’  gazetecilik ve sanat alanında “Outdoor Sanat”, birçok ödülün sahibidir, önemli koleksiyonlarda eserleri bulunur. Eksiksiz bir çağdaş resim anlayışını benimseyen Yücel Dönmez, birçok internet sitesinde sanat üzerine yazdığı çeşitli yazılarına devam ediyor.

 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player